fbpx

Paragraf Türlerine Göre Soru Çözümleri

Kategoriler

Paragraf Türlerine Göre Soru Çözümleri

Paragraf soru çözümleri öğrenciler için şimdiye kadar hep ciddi sorun teşkil etmiştir. Bu yazıda sizlere türlerine göre makaleleri çözerken nelere dikkat etmeliyiz bunları örneklendirmeye çalışacağım.

    Paragraf sorularını çözerken öğrenciler, okumaya başlıyor. Birkaç dakika geçiyor, sorunun sonuna geliyor “Ben ne okumuştum?” diyor. İşte bunu nasıl yenebilirsiniz bunları anlatacağım. Paragraflarda cümle cümle okumak ve bütünsel okumak olarak iki türe ayrılan okuma çeşidi bulunmaktadır.

Soru Örneği: Hangisinin Cevabı Yoktur?

Bu tür sorularda cümle cümle dikkat etmemiz gerekiyor. Çünkü aşağıdaki şıklarda aslında dördüne cevap veriliyor. Bu yüzden önce soru kökü okunduktan sonra şıklara göz atılması ve sonrasında da metnin okunması odağınızı artırırken metin üzerinde çok zaman kaybetmeden eleme sistemi ile doğru cevabı bulmanızı sağlayacaktır.

Soru Örneği: Anlatılan düşünce hangisidir?

“Paragrafta anlatılan düşünceye göre verilmek istenen mesaj nedir?” soru kalıbı bulunmaktadır. Önce soru kökü okunduktan sonra şıklara göz atılması ve sonrasında da metnin okunması bizden isteneni anlamamız açısından zaman kazandıracaktır. Bütünsel okuma yaparak da doğru cümle bulunmalıdır.

Soru Örneği: Değinilmemiştir

“Metinde anlatılan konuya aşağıdakilerden hangisine değinilmemiştir?” sorusuna, şıklardan 4’üne değinilmiş birine değinilmeyeni bulmak üzere oluşturulmuş soru tarzıdır. Bu soru türü olan paragraflarda bizim cümle cümle okumamız lazım.

Soru Örneği: Paragraf Sıralama

Baştan ikinci hangisidir, sondan üçüncü hangisidir? Gibi soru tarzı bulunmaktadır. Önceliğimiz bu soru kalıbında birinci cümleyi bulmaktır. Birinci cümleyle konunun ne olduğunu bilirsek ona göre kaçıncı cümle isteniyorsa onu bulmak daha kolay olur.

Soru Örneği: Paragraf Bölme

Bu tarz soru kalıplarında, beş, altı cümle arka arkaya veriliyor ve hangisi ikinci paragrafın başlangıç bölümü olur, diye sorulmaktadır. Konudan alakasız olanı bulma çalışması yapılarak çözülmelidir. Bütünsel okuma yaparak soruları cevaplıyoruz.

Soru Örneği: Paragrafta Yer Değiştirme

“Hangi cümleyi değiştirirsek daha anlam bütünlüğü olur?” Diye hazırlanmış soru kalıpları bulunmaktadır. Doğru cevaba ulaşabilmek için bütünsel okuma yapmalıyız.

Soru Örneği: Paragrafa Cümle Getirme

Paragrafın bazı eksik bırakılmış yerlerine uygun cümle getirme soru kalıbıdır. Bütünsel okuma yaparak uygun cümleyi bulmaya çalışacağız.

Soru Örneği: Hangisine Ulaşılabilir?

Paragrafta bir anlam bütünlüğü bulunmaktadır. Verilen şıklardan dört tane olmayan cümle ve bir tane paragrafa uygun cümle bulunmaktadır. Bütünsel okuma yaparak cümleler taranmalıdır.

Soru Örneği: Paragrafta Boşluk

Düşüncenin akışına göre verilen boşluğa hangi cümle getirilmelidir? Soru kalıbı bulunmaktadır. Bütünsel okuma yaparak çözülmelidir.

Soru Örneği: Metin Sorusu

Paragrafta anlatılan konuya uygun olan soru bulunmaya çalışılmaktadır. Bütünsel okuma yaparak doğru cevaba ulaşılmaya çalışılmaktadır.

Soru Örneği: Hangisinin Cevabı Yoktur?

“Şıklarda bulunan sorulardan hangisinin cevabı, metinde bulunmamaktadır?” Bu şekilde soru kalıpları bulunmaktadır, cümle cümle okuma yaparak doğru cevaba ulaşılmaya çalışılmalıdır.