fbpx

Hızlı Okuma Kursları

En iyi hızlı okuma sistemi hangisidir? Bu sorunun cevabı okuma hızınızı yavaşlatan faktöre göre değişkenlik gösterir. Okuma hızınızı etkileyecek bir çok faktör mevcuttur. Çevresel dikkat dağıtıcılar, fiziksel rahatsızlık ve göz zorlanması bir çok insanı yavaşlatır. Diğer yaygın sorunlu alanları ise; görüş açısı, iç seslendirme, zihinsel berraklık ve hatta duruştur. Kimi hızlı okuma sistemleri kitap ve dergi gibi basılı materyalleri okuma ihtiyacı duyan insanlara göre ayarlanmıştır. Diğer sistemler ise bilgisayar ekranından okumak gibi daha geniş çapta okuma yapanlara yöneliktir. İhtiyaçlarınızı ve arzularınızı belirleyerek sizin için en iyi hızlı okuma kursunu bulabilirsiniz.

Sık sık kitap okur musunuz? Çok sayıda gazete ya da dergi okur musunuz? Çalışma kitabı ya da rapor mu okuyorsunuz? Okuduğunuz metni parmaklarınızla takip edip sayfa üzerine  çizme tekniğiyle hızlı okumayı öğreten kurslar vardır. Parmakla takip yöntemi on yıllıktır ve bir çok kişiye okuma hızını arttırmakta yardımcı olmuştur. Yine de parmakla takip etme yöntemi sadece basılı materyalle sınırlıdır. Camdan bilgisayar ekranlarının tasarımı parmakla takip etme yöntemini zor ve faydasız kılar ve likit kristallerden meydana gelen düz ekran monitörlere hasar verebilir. Modern tabletler ve akıllı telefonlar parmakla dokunmayı bir girdi olarak yorumlarken parmakla takip etme sistemine uygun değildir. Eğer okumalarınızın çoğunu bilgisayar ekranı üzerinde gerçekleştiriyorsanız farklı bir hızlı okuma sistemi bulmalısınız.

Yavaş bir okur dakika başına 200 kelime yani yaklaşık olarak metnin bir paragrafını okuyabilir. Doğal olarak hızlı bir okur ise dakikada 600 hatta daha fazla kelime okuyabilir. Hızlı okuma pratiğini düzenli bir şekilde gerçekleştiren kişiler dakikada 1000 kelimeden fazlasını okuyabilirler. Bu, hangi hızlı okuma sistemlerinin meşru olduğu hakkında size bir fikir verir. Bir insanın dakika başına binlerce kelime okuyabiliyor olması basitçe imkansız olduğu gibi sözde okunanı anlaması ve hatırlaması da bir o kadar düşük ihtimallidir. Farklı hızlı okuma sistemleri dikkate alındığında süper insan okuma hızını vaat eden kurslar dolandırıcıdır. NASA tarafından bu tür sistemlerin tersi ispatlanmıştır.

Çoğu hızlı okuma sistemi gelişimin sadece bir iki noktasına değinir. Sistemlerin bir çoğu görüş açısını geliştirmeyi içerir. Bu, kişinin gözlerini kıpırdatmaksızın bir anda birden fazla kelimeyi okuyabilmesine olanak sağlar. Görüş açısını genişletmek bir çok insana okuma hızı konusunda yardımcı olurken bu yine de okuma hızının sadece bir yönüdür. Eğer ki görüş açınızın darlığı sebebiyle dakikada 600 kelime okuyamadığınızı düşünüyorsanız bu sistemlerden biri denenebilir. Ama, eğer ki okumayla ilgili size güçlük çıkaran alanı belirleyemiyorsanız o halde görüş açısı dışından da fazlasına işaret eden bir sistem denemek isteyebilirsiniz.

Her bir hızlı okuma yöntemi harika olduğunu iddia eder, ama sizin için en iyi hızlı okuma sistemi hangisidir? En iyi sistem; kullanmaya devam etmek isteyip düzenli bir biçimde kullanacağınız sistemdir. Eğer motivasyon, tutarlı pratik yapma, sıkılganlık gibi dertlerden muzdaripseniz bu tür sorunlara işaret eden bir kurs bakmalısınız. Kimi kurslar gelişiminizi takip etmek, seviyenize göre egzersizlerinizi belirlemek ve okumak istediğinizi okumanıza izin vermek gibi çeşitli alanlara işaret eder.