fbpx

Okuma Hızım Yavaş Ne Yapmalıyım?

Kategoriler

mehmet taşhanlıgilOkuma Hızım Yavaş Ne Yapmalıyım?

   Okuma Hızım Yavaş Ne Yapmalıyım? Sekiz yıldır Londra, İstanbul, Ankara gibi bir çok yer de  hızlı okuma dersleri veriyorum. Hızlı okuma kursuna katılanların okuma hızını ve okuduğunu anlamalarını azaltan çeşitli okuma alışkanlıklarına sahip olduklarını sık sık görüyorum. Bugün onlardan bahsedeceğim.

Okuma Hızım Yavaş Ne Yapmalıyım? 10 Hatalı Okuma Alışkanlıkları 

1. Geceleri Geç Okuma

  Bu genellikle üniversite öğrencileri tarafından, ders kitapları ile yapılan okuma zamanıdır. Birçok insan için okumanın en az verimli ve konsantrasyonun en düşük olduğu zamandır gece okumaları. Buda daha yavaş okuma ve anlama oranlarında kayıp yaşamaya sebep olur.

2. Özel Amaçsız Okuma

    Okuyacağınız metin için belirli bir amacınız yoksa, zihniniz başka düşüncelere dalacak, okuma hızınız ve anlama oranınızda düşüş yaşanacaktır. Okumadan önce şunu belirlemeliyiz. Ana fikirler için mi yoksa detaylar için okuyoruz?

3. Yanlış Yerde Okuma

  Yatakta okursanız, okurken uyuduğunuz zaman hiç şaşırmayın şimdiden söyleyeyim. Bulunduğunuz yer sıcak mı? Okurken arka planda sakin bir müzik var mı? Bunlar okumanızı yavaşlatacak temel faktörlerdendir.

4. Okuduklarını Tekrar Okuma

   Eğitimlerde bunu yapan kişilere söylediğim şey, “Eğitimlerden sonra buna devam ederseniz, İHANET sayarım!” Bu, “gerileme” olarak bilinir ve sadece okuma hızınızı düşürmez, aynı zamanda metni anlamanızı da zorlaştırır çünkü metine odaklanmaktansa bir bölüme veya bir kelimeye kilitlenmenize sebep olur.

5. Okurken Kelimeleri İçinizden Seslendirme

   Bu aynı zamanda, “İçseslendirme” olarak biliniyor. Etkili ve verimli okuyan kişiler, ağızlarını dillerini oynatmadıkları gibi, içlerinden her kelimeyi teker teker de seslendirmezler, okuma üzerinde anlamayı sağlamak için iç seslendirme yapılır ama bunu yıkarak, anlama hem kuvvetlenir hem daha hızlı okuma sağlanır.

6. Her Şeyi Aynı Hızda Okuma

   Çok yaygın bilinen bir hata; “Bütün belgeleri hızlı okuyabilir miyim?” Aslında evet her şeyi hızlı okursunuz ama anlamazsınız. Bazı metinler bilgi içerirken bazıları hikaye türündedir. Bazılarında belirli bir bilgiyi alırsınız, bazılarında konunun tamamını.

7. Ana Fikirlerden Önce Detaylı Okumak

   Metni okumadan önce, bir göz gezdirmek nedir, ne değildir çok kısa bakmak gerekir. Bunu yapmadan okumak nereye varacağını bilmeden yola çıkmak gibidir. Bu yüzden okumadan önce ne okuyacağınızı bilmek, metnin şemasını incelemek okumanızı kolaylaştırıcak bir unsurken bunu yapmamak, nerede neyle karşılaşacağınızı bilmeyeceğiniz bir okuma yapmak demektir.

8. Sarı Gölgelendirici ile Okuma

   Okuma ve çalışma yaparken yapılan en büyük hatalardan birisi de sarı kalemle veya başka fosforlu kalemle bütün bilgilerin üzerinden geçmek bu hiçbir anlam ifade etmez, bunun sizde oluşturacağı etki aynı metni tekrardan bir kez daha okumak olur.

9. Satır Satır Her Şeyi Okumak

   Metinleri satır satır, kelime kelime okumamız gerektiğini düşünürüz ama aslında hızlı okuma bir bütündür. Önce ön okuma gerçekleştirilir, kodlar çıkarılır ve hızlı okuma ile tamamlanır. Okuma tekniklerini birleştirmeden, yapılan okumalarda yavaş okumak ve anlama konusunda problem yaşamak garantidir.

10. Zaman Sınırları Olmadan Okuma

  Okumadan verim almamız için neyi okuyacağımızı bilmenin dışında ne kadar okuyacağımızı bilmemizde çok önemlidir. Zihin planlı programlı ilerlediği zaman verimsiz okuma ve zihnin dolaşıma açık olmasının önüne geçer tamamen okuduğumuz metne konsantre olmasını sağlayabiliriz. Okumaya çok zaman ayırmak hem yavaşlamanıza sebep olurken hem de anlam kaybı oluşmasının yolunu açar.

hızlı okuma