fbpx

İsim Hafızası Nasıl 0luşturulur?

Kategoriler

İsim Hafıza Teknikleri

    İsim hafızası çok önemli bir konudur ve bugün sizlere tanıştığınız onlarca insanın ismini nasıl hatırlarsınız bu isim hafızası tekniklerinden bahsedeceğim. Bazen bir ortama girersiniz bir insanla tanışırsınız ismini söyler ve elini sıktıktan sonra adını unutursunuz. Düşünürsünüz neydi bu kişinin adı diye ama sadece beyninizde dolaşır durursunuz, ne olduğunu hatırlayamazsınız. Bazen adını gerçekten bilmek zorunda olduğunuz bir insan ile karşılaşırsınız ve yüzünü hatırlarsınız ama adını hatırlayamazsınız. Nerede gördüm ben bu kişiyi, belki spor salonunda, belki çok önemli toplantı gerçekleştirdiğiniz kişiydi ama adı neydi hatırlayamayız.  Bazen daha kötüsü de olur size doğru gelir ve merhaba der, düşünüp düşünüp dururuz ama ismini hatırlayamayız. Bu gün sizlere bu isimleri nasıl aklınıza kazırsınız, unutmak isteseniz de unutamazsınız bundan bahsedeceğim.

    Öncelikle sizlere çok teşekkür ederim, yorumlarınızdan ve puanlarınızdan dolayı öğrendim ki bunlar yukarı çıkmayı sağlıyormuş. Bu da daha çok insana ulaşmak ve öğretmek bu harika bir duygu. Çünkü ben öğrenme sorunları yaşayan bir çocuktum ama şimdi hangi sınava katılmak istersem sınavdan başarı yakalayabilen birisi oldum, benim gayem de bunu herkese gösterebilmek ve öğretebilmek.

İsmini Hatırlamadığımızda Karşımızdakine Verdiğimiz Mesaj Nedir?

    İsimleri hatırlamakta sorun yaşadığımızda ve iş yaptığımız bir insanla karşılaştığımızda onun ismini hatırlamadığımızda verdiğimiz mesaj nedir? Aslına bakarsın seni pek umursamıyor ve önemsemiyoruz. Bu da karşımızdakinin gözünde onlar hakkında iş bir bitsin daha sana selam vermem gibi düşündüğümüzü hissetmelerine neden olur. Bu güven duygusunu tamamen yok eden bir durumdur. İnsanların adını hatırlamamak bu onlara verdiğimiz değer ile alakalı en önemli göstergedir. Çünkü insanın kulağına gelen en güzel ses kendi ismidir.

    İnsanlar ne kadar bildiğinizi çok önemsemez, ta ki önemsediğinizi bilene kadar. Size kullandığım isimleri hatırlamak ile alakalı bazı teknikleri ve taktikleri göstereceğim. Eğer direk bu videoyu izliyorsanız, Sizlere tavsiyem bundan önce mükemmel hafıza için yapılacak on şey videosunu izlemenizdir. Orada sizlere beyninizin öğrenme becerisinin nasıl çalıştığı ile alakalı bilgiler vermiştim.

    Şimdi, sizlerden bir daha bir etkinliğe veya konferansa yada TEDX Ankara etkinliğine katılırken, tanıyabildiğiniz kadar insanı tanımanızı ve isimlerini hafızanızda tutmanızı sağlayacak beyninizin istediğiniz kadar kısmını aktif hale getirecek yöntemi kullanmanızı sağlayacak o yöntemi göstereceğim. Sizlerden ricam; aynanın karşısına geçin ve hatırlayacağınız şeyleri düşünün.

Hafıza Tekniklerinden GESIH Yöntemi

           1. Sırada yapmamız gereken şey, görselleştirme.        

    İnsanların yüzlerini isimleri ile bağlantılandırarak görselleştirmeye çalışın. Yüzleri unutmayız ama isimleri unuturuz. “Yaa bu yüz hiç yabancı gelmiyor ama nerede görmüştüm bunu!” bu lafı çok söyleriz. Kimse demez yaa adını hatırlıyorum ama yüzünüz hiç tanıdık gelmiyor diye. Hatırlamak ile alakalı Çinlilerin bir sözü vardır: “Duyduğumu unuturum, gördüğümüzü hatırlarım, yaptığımı anlarım.” Bu demektir ki: Duyduğumuzu görmeye ve canlandırmaya çalışırsak akılda kalıcılık artacaktır.

   Bunu bir örnek ile açıklayalım. Karşınızdaki kişinin adı “Gülperi” olsun. Karşınızdaki kişinin yanaklarında güller açtığını ve ayaklarının yerden kesildiğini kanatlarının olduğunu elinde çubuğu ile etrafta gezdiğini görün.

   Mehmet, bu çok çocukça değil mi diye düşünüyorsunuz ama şunu bir düşünün. Hayatta en hızlı öğrenen çocuklar değil mi? Çocuklar çok aktiftir ve yaratıcıdırlar. Şimdi bir başka isim için bir benzetme yapalım.

  • Kasım isminde olan birinin kasım ayında, Kasımpaşa’da kasımpatı çiçekler kokladığını görebilirsiniz.
  • Mehmet olan birisini, Fatih Sultan Mehmet gibi üstünde kıyafeti ile sultan koltuğuna oturduğunu ve içinizden vay be adamı hızlı okuma hocası sandık koskaca İstanbul’u fethetmiş gibi hayal edebilirsiniz.
  • Ayşe olan birisini tanıdığınız bir Ayşe ile anınız var ise orada canlandırabilir veya Ay, ve Şey olarak bölerek zihninizde canlandırma yapabilirsiniz. Her türlü isim için olabilir, sizler de isimleri hayal ederek görselleştirin.
          2. Sırada “egzersiz” geliyor.

      Fiziksel egzersizden bahsediyorum, günlük fiziksel egzersizler çok önemli , çünkü fiziksel egzersizler, zihinsel testler ve hafızayı geliştirmek için odaklanmayı sağlar. Kalbiniz için iyi olan şey beyniniz için de iyidir. Fiziksel hareket bu anlamda çok önemli. Bu direk beyninizin gücünü artıran bir durumdur. 30 gün boyunca egzersiz yapan bir kişi ortalama olarak 20 kişinin adını bir tanışmada çok rahatlıkla hatırlayabiliyor olacak. Araba sürmek, klavye de hızlı yazmak , insanların ismini öğrenmek hep Pratik yapmak ile olacak bir durumdur.

          3. Sırada “söylemek” geliyor.

     Birisi ile tanıştığınızda ilk olarak o kişinin ismini söyleyin. Merhaba ben mehmet, Siz? Ahmet. Çok Memnun oldum Ahmet. Niye bunu yaptık? Çünkü şimdi o ismi tekrar etmiş olduk. Bir kendisi Ahmet Dedi bir de biz dedik. Demin Ahmet genel geçer bir isimdi şimdi bizim anlayıp dudaklarımızdan çıkan bir kelime olmuş oldu. Bu aynı zamanda ismi doğru duyup duymadığınızı da teyit etmenizi sağlayacaktır. Tabi bunu yaparken abartmayın. Merhaba Mehmet, memnun oldum Mehmet, sen buralı mısın Mehmet , Mehmet Mehmet, Sadece başta sonra arada da 1-2 deseniz kafi.

     Bunu yapın inanılmaz sonuçlar alacaksınız. Herkesin konuşmaktan hoşlandığı bir konu vardır, bu tv değil, maçlar değil bu kendisidir. Her insan kendinden bahsetmeyi sever.   Herkesin favori kanalı vardır bu da kendi kanalıdır. İnsanlara isimlerinin anlamlarını da sorabilirsiniz. Belki %80 oranında isimler tanıdığınız bildiğiniz isimlerdir, ama %20 için bunları yapabilirsiniz. Nereden geliyor isminiz, kodlayabilir misiniz, şeklinde zihninizde yer edinmesini sağlayabilirsiniz.

    Bunu bir sigorta şirketi için yapmalarını söylediğimde gelen sonuçlara hayret etmişlerdi. Sigorta şirketi olarak hayat güvence sigortası yapıyorlar ama karşısındaki kişilerin adını bile bilmiyorlar, ama bu teknik sayesinde onlara duydukları güven arttı çünkü karşısında kendisi önemseyen insanlar olduğunu fark ettiler.

         4. Sırada en önemli şey inanmak.

     Heny Ford söylediği gibi kendine ister inan ama inanma sen doğrusun.  Bir çok öğrencimizin söylediği şey, Mehmet inanılmaz kötü bir hafızam var eskiden çok daha iyiydim isimleri hatırlamak konusunda ama suanda bu korkunç bir hal almaya başladı.  Yaşlandıkça hatırlamamın azaldığını hissetmeye başlıyorum. Sınırları ile kavga etmekte olan insanlar görüyorum. Sürekli beyinlerinin sınırlarından şikayet ediyorlar. Aslında şikayet edilen limitler rahatlıkla gelişebilen bir şey, Bu yüzden ilk yapmanız gereken şey olumlu ve güçlü bir inanç.

hafıza geliştirme

         İsim Hafızası 

    Bütün alışkanlıklar güçlü inanışlardan çıkar. Bunun anlamı şu: Eğer hayatınızda, sağlığınızda, yaşantınızda, kariyerinizde, finansal durumunuzda başarıyı elde etmek istiyorsanız öncelikle güçlü bir inanışa sahip olmanız gerekiyor. Eğer bunu yapamayacağınıza inanırsanız, sınırlarınız sizlerin  belirli bir noktadan ileriye gitmenize izin vermeyecektir. Sizler kendinizi otomatik olarak olumsuz yönlendirirseniz, ister istemez, beyniniz bunun çalışmayacağı ve işe yaramayacağı konusunda tepki oluşturur. Beyin süper bilgisayarlar gibidir, gelin görün ki siz kötü düşüncelere sahip oldukça beyin de kendini bu yönde programlayacaktır. Ben isimleri hatırlamada çok kötüyüm, iyi bir hafızam yok dedikçe beyin kendini bu şekilde kodlar.

   Son olarak da “hoşçakal” deyin ve ismini ekleyin. 10 tanımadığınız kişi ile konuştunuz ve sonrasında ayrılıyorsunuz. Onlara her biri ile adını söyleyerek hoşçakal deyin. Hoşçakal Mert, hoşçakal Ayşe, hoşçakal Tuğçe gibi. Bu sayede bütün herkesin adını hatırlayacaksınız.

    Zihin haritalarıyla ilgili şu sayfada size yardımcı olabilir.