fbpx

Anlayarak Hızlı Okuma Teknikleri Nelerdir?

Kategoriler

Anlayarak Hızlı Okuma Teknikleri Nelerdir?

   Anlayarak Hızlı Okuma Teknikleri Nelerdir? Gayemiz, okuduğumuzu anlamaktır. Kitabı elimize aldık, söylenen teknikleri uyguladık, kelimeleri öbek öbek görerek, hızlı okumayı denedik.

     Sonuç?
     Cevabı hiç anlamadan bitirdiğiniz bir metin. Bununla alakalı Woody Allen’ın edindiği tecrübeye ait bir sözü sizlerle paylaşmak istiyorum.

hızlı okumak

 

“Hızlı okuma hakkında bir kursa gittim ve Savaş ve Barış’ı 20 dakikada okumayı başardım. Olay Rusya’da geçiyor.” 

  Peki gerçekten böyle mi? Okuduğumuzu anlamayacak mıyız? Anlam kaybı olacak mı? Eğer 10.000 kelime okumak gibi hayallerin peşindeyseniz evet anlam kaybı olacak, daha doğrusu anlam diye bir şey olmayacak. Ama 1000 kelime seviyelerine kadar çıkmaksa hedefiniz anlam kaybı yaşamınızı gerektiren bir durumla karşılaşmazsınız.
 

   Göz kayarak değil durarak bilgileri toplar. Sizler gözünüzün daha hızlı hareket etmesini sağlayarak ve öbek öbek okumayı öğrenerek öncelikle bu bilgi toplama işlemlerini daha hızlı ve bütün bütün yapmış olacaksınız. Sanki bir soru duydum. 🙂 “Peki ben normalde okuduğumu anlamazken bu yöntemi nasıl yapacağım.

Anlayarak Hızlı Okuma Teknikleri Nelerdir?

1- Konsantrasyon

 Beyin dakikada 700-800 kelimeyi çok rahatlıkla anlayabilecek kapasitededir. Biz eğer okumamızı en az bu hızlarda yapmazsak, beynimiz boşta kalan anlama kapasitesinde başka şeyler düşünür. Şöyle bir örnek verelim. Beynin düşünmediği tek an komada olduğunuz andır. Onun dışında sürekli fikirler geçer, hatta bazen ben nerden bu konuya geldim diye bile düşünebiliriz. Bizler okurken eğer hızlı okuma üzerine antrenmanlarımızı yapıp hızlı okumayı öğrenirsek, beyin, akşam ne yemek yapacağını, yarınki dersi, çocukların ödevlerini düşünmek yerine tamamen metne odaklanır. Anlamının önündeki en büyük sebeplerden birisi olan konsantrasyon kaybının önüne geçmiş olur.

2- Olumlu tutum

 Pozitif olmak ile alakalı sayısız kitap ve makale bulabilirsiniz. Dünyaya ve hayata katkılarından bahsedebilirler. Ben size olumlu tutumun okuduğunuzu anlama üzerine olan etkisinden bahsedeceğim. Düşünsenize aklınızda yarım kalan bir işinizi düşünürken ya da başka sizi üzecek, dertlendirecek bir şeyi düşünerek kitap okuyorsunuz. Konsantrasyonda nasıl tamamen metne odaklanarak hızlanmanız gerektiğinden bahsettiysek, okurken sahip olacağınız olumsuz düşünceler ister istemez nöronların birbirleri ile bağlantılarını aksatacak ve okuduklarınızı anlamanızın önüne geçecektir. O yüzden okurken, öncelikle sayfa üzerinde 5 saniye kadar göz gezdirerek ben bunu çok rahatlıkla okuyup anlayabilirim tutumuna sahip olmalısınız.

hızlı okuma

3- İşaretleyiciler oluşturmak

 Filmleri izlemeden önce internette, televizyonda, sinema salonunda fragmanını görürsünüz ve film hakkında detayları anlarsınız. Görsel öğrenme, uygulamalı öğrenmeden sonra en iyi öğrenme yöntemidir. Film fragmanları film hakkında sahip olmanız gereken detayları zihninizin bir köşesinde yer edinmesini sağlar. Daha sonrasında filmi izlerken de parçalar bütünleşir ve fragman izlemeden bilgi sahibi olmadığınız bir filme göre daha anlaşılır olur. Okurken de, bir kitap okuyorsanız, önsözü ve arka kapağı okursanız, metin okumalarında da sayfa üzerinde göz gezdirerek ve tırnak işaretli cümleleri, özel isimleri ve tarihleri işaretleyici olarak belirlemeniz anlama konusunda bütünselliği yakalamanız konusunda parçaları bütünleştirmenizi sağlar.

Peki işaretleyici dediğimiz nedir?

  İşaretleyici, okumadan önce yaptığımız bu göz gezdirme çalışmasında, metin üzerinde önemli olabileceğini düşündüğümüz yerleri ister altını çizerek ister zihnimizde canlandırarak, aklımızda yer edinmesini sağlamaktır. Okuma sırasında gözlerinizin görmediğini düşündüğünüz anlam bağlantılarını oluşturamadığınız kısımlarda işaretleyiciler bir hayat kurtarıcıdır ve anlam bütünlüğünü sağlamanızı sağlar.
 Anlamak zamanla, hayal ederek ve odaklanarak yapılacak bir egzersizdir. Şimdi bir sonraki yazıya geçin bu öğrendiğiniz tekniklerle tamamen metine odaklı, olumlu tutum sahibi olarak önce bir göz gezdirin. Sonra grup grup görecek şekilde sayfanın en sonuna kadar ilerleyin.

Ücretsiz Okuma Hızını Ölçelim
Dökümanı Hemen İndir Ve Okuma Hızını Öğrenelim!