fbpx

Hızlı Okuma Teknikleri Göz ve Beyin Sisteminin İleri Düzeyde Kullanımı

Kategoriler

Hızlı Okuma Teknikleri

    Hızlı Okuma Teknikleri: Uzak doğulu usta dövüşçüye sormuşlar bunu nasıl yapıyorsun? Zamanımın %80’ini hazırlıkla geçiriyorum demiş.

Anlayarak hızlı okumanın en önemli kuralı da tabiki… HAZIRLIK

İlk Yapılacaklar

 • Zamanın ayarlanması okunacak içeriğin ve ayrılacak zaman diliminin belirlenmesi
 •  Zihinsel uygun durum için öncelikle metin hangi konudan bahsediyor, çok hızlı bir bakışla gözünüze çarpan, tarihler, özel isimler, neler? Bunlara bir göz atın.
 • Amaçlar ve Hedefler- Materyali neden okuduğunuzu ve ondan ne elde etmek istediğinizi net biçimde belirleyin.

hızlı okuma

OKUMAYA BAŞLARKEN

Göz atma– Okuyacağınız içeriğe, ikinci kez ama bu sefer amaçlarınızı ve sorularınızı belirlemiş olarak daha derin bakın.

Ön izleme- Bilginin temel yapısından sonra başlangıç bitiş ve gereken kısımlara odaklanın.

İnceleme- Geri kalan bilginin esas kısmını doldurup zor olan kısmı zihin haritasına bırakın.

Tekrar gözden geçirme-zihin haritasını tamamlayıp kalan sorunları çözün.

Okuma Egzersizlerinizi Yaparken Hızlı Okuma Teknikleri

   Her zaman çalışmak istediğiniz ama çalışamadığınız basit bir konuyla ilgili bir kitap seçin. Kitabı bir saatten kısa bir sürede bitirmek için Zihinsel Eşleştirme Organik Çalışma Tekniğini ve gelişmiş hızlı okuma becerilerini uygulayın. Sonucu zihinsel eşleştirmeye tabi tutun.

  Okuma Hızınızı artırmak için günlük beş dakikalık yönlendiriciyle okuma seansları düzenleyin.

Gazetelerin, Dergilerin ve Bilgisayarların Denetimini Ele Almak

  Gazeteler, dergiler ve bilgisayarlar bir anlamda sizin dünya ve tüm evrene açılan pencerelerinizdir. Yapılarını ve onlara ilişkin yaklaşımları anlamakla bu alandaki etkinliğinizi on kat artırabilirisiniz.

Özet

 • Gazete, dergi ve bilgisayar ekranı okuması uygun hızlı okuma tekniklerini bilip uyguladığınız takdirde zevkli, eğlenceli ve verimli hale gelebilir.

İPUCU

 • Gelecek ay daha önce okuduğunuz gazeteden farklı bir veya iki gazeteye abone olun ve ay boyunca gazete okuma tekniklerinin tümünü uygulayın.
 • Aylardır okunmayı bekleyen dergilerinizin arşivini yapın. Eğer dergileriniz bu durumda değilse önümüzdeki haftalarda ilginizi çeken dergilerden alın ve arşivleyin.
 • Önümüzdeki birkaç gün içinde bilgisayar ekranında okuma tekniklerini bir bilgisayarda uygulayın.
Edebiyat ve Şiirden Tam Anlamıyla Yararlanma

 Neden edebi eserleri ve şiirleri okuruz? Çünkü tarihin en büyük dehaları bize hayal, fantezi, fikir, komedi ve macera dünyasına giden yolun basamak taşlarını bırakmışlardır; çünkü edebi eserleri okuyarak kendi tarihsel ve kültürel bilgi bankamıza bilgi katarız; çünkü bu eserler bizim ruhumuzun besinidir.

Özet

 • Roman, okyanusla kıyaslanabilir birçok anlam aşaması vardır ve her aşamaya farklı bir yöntem ve farklı bir hız düzeyi uygulanabilir.
 • Tüm unsurlar birbiriyle bağlantılıdır.
 • Roman gibi şiir de aşamalar halinde okunmalıdır ve çoğu insanın düşündüğünden hızlı okunmalıdır.

İPUCU

 • Bir şiir kitabı bulun ve bahsedilen yöntemle okuyun. Yönteminiz, şimdiye dek öğrendikleriniz arasında en uygun görünen yöntem olmalıdır. Şimdi içeriğe uygulayacağınız yöntemle ilgili kararları vermeye başlamalısınız. İşaretleyici kullanın, okuma hedefinize odaklanmanız, okuma hızınızı artırmaya devam etmenizi sağlar ve gayreti asla bırakmayın.
 • En sevdiğiniz yazarlardan birinin romanını seçin, burada öğrendiğiniz tüm hızlı okuma yöntemlerini kullanın. Gözden geçirin, Zihin Haritası yapın, baştan sona kadar işaretleyicinizi kullanın ve romanın unsurlarına göre analiz edin.