fbpx

Hafızanızı Geliştirmek İster Misiniz?

Kategoriler

Hafızanızı Geliştirmek İster Misiniz?

  Hafızanızı Geliştirmek İster Misiniz? Bir kova, bir huni bir de hortum düşünelim. Eğer kovanın içine suyu huniden geçirerek doldurmayı denersek kovanın dolması bir hayli zaman alır değil mi? Bilgiler sadece uygun yer ve koşullar oluştuğunda kolay algılanabilir. Matematikte kullandığımız bazı kolay öğrenme yöntemleri vardır. Yalnız bunlar bizim esnekliğimizi ve derin düşünme yetimizi kısıtlar. Şimdi alfabeyi ezberlediğimiz şarkıyı bir düşünelim. U mu önce geliyordu R mi? Bunu birde bütün insan vücudundaki kemiklerin isimlerini hatırlamak için nasıl kullancağımızı bir düşünelim. Bu yüzden düşünme yapımızı tam anlamıyla değiştiriyoruz.

    Zihnimizde daha çok bağlantılar kurarak düşünme yapısı geliştireceğiz. Nöronlar arasında artan bağlantılar, bağlantıların kopmasına engel oluyor. Bir tarafta 6 şeritli bir otoban, diğer tarafta şehiriçi tali yol düşünün, hangisi ulaşımda daha rahattır? Hangisinde yola odaklanırsınız ve yolu daha dikkatli takip edersiniz? Cevap 6 şeritli otoban olacaktır. Çünkü tali yolda geçiş alanınız yokken otobanda diğer şeritleri de kullanabiliriz.

   Şimdi bir bebeği düşünün. Kaşıkla ilk tanıştıktan ne kadar zaman sonra ona “kaşık” demeye başlar? Önce yere düşürür, yalar, ısırır izler yüzüne sürer ve sonra adının kaşık olduğunu anlar. Bunlar tamamen beyinde kurduğu ilişkilerin çeşitliliklerle hatırlanması ile alakalıdır. Şimdi aşağıdaki resime 2 saniyeline bakalım ve gözümüzü resimden ayıralım.

   2 saniye boyunca görmüş olduğunuz resimle alakalı birşeyler yazın desem binlerce kelimelik bir kompozisyon yazabilirsiniz. Çünkü göz Fotoğrafı çeker ve beyne gönderir. İşte bizler bir şeyi öğrenmek için görselleştirmeliyiz. Konsept ve fikirleri resimleştirdiğimiz zaman daha iyi hatırlarız. En iyi resimlerde ilgi çekici, komik yada korkutucu olanlarıdır. Geçmişe dair bir anınızı hatırlamayı deneyin. Ya çok komiktir, ya korkutucu yada üzücü, çünkü duygularla harmanlanan yaşam kesidi olan görseller bütünüdür. Zihnimizde fotoğraflandırma yaparken de çeşitlerine göre fotoğraflar vardır.

  • Standart Fotoğraflar
  • Kişisel Fotoğraflar
  • Kurgusal Fotoğraflar
  • Grafiksel Fotoğraflar.
  Hafızanızı Geliştirmek İster Misiniz?

Bir fincan kahve hayal edelim. Ne kadar uzunluğu var bardağın? Genişliği nasıl? Kafamızda tüm detayları ile canlandıralım.  Hangi tür bir resim üzerinde canlandırdınız? Bir katalogdamı gördünüz, şimdi kendiniz mi tasarladınız, daha önceden gördüğünüz mü yoksa bir çizgiden mi oluşuyor? Bunları oluştururken zihinde bir çok sinirsel noktayı birleştirip daha çok betimlemek akılda kalıcılığı artıracak ve uzun dönem hafızamıza atmamızı sağlayacaktır.

1. Fotoğrafları detaylandırabildiğiniz kadar detaylandırın.

Kırmızı, yarısı dolu, sütlü, soğuk kahve gibi…

2. Resimlerle bağlantı oluşturun her noktasında.

Bu yapay bi resimde olsa bağlantı oluşturmak çok önemli. Fincan, insanlar, kış ortamı…

Şimdi bir metin üzerinden California yada 2. Dünya savaşı ile alakalı bağlantılar kurarak bunu deneyin.