fbpx

Daha Hızlı Nasıl Okuyabilirsiniz?

Kategoriler

Daha Hızlı Nasıl Okuyabilirsiniz?

Daha Hızlı Nasıl Okuyabilirsiniz: Normalde okuduğunuzdan 1/3 veya 1/5 kat daha hızlı okursanız işlerinizi ne kadar hızlı tamamlayabilirsiniz?Okuma hızını arttırmak, ince göz hareketlerinizi kontrol etme sürecidir ve tabi bol pratik yapmaktır.Sizlere bununla alakalı bir projeden bahsetmek istiyorum. Adı PX Projesi. Bu yöntemin başarısız olduğunu henüz görmedim. İşte yöntem:

PX Projesi

   3 saatlik bilişsel deney olan PX Projesi, okuma hızında ortalama %386 artışa yol açmaktadır. Beş dil konuşan kişiler üzerinde test edilmiştir. Disleksi olan kişiler bile teknik bir metni dakikada 3.000 kelime veya dakikada 10 sayfa hızında okuyabilmektedir. Her 6 saniye bir sayfa. Karşılaştırma yapıldığınızda Amerika’daki ortalama okuma hızı dakikada 200-300 kelime (dakikada 1/2 veya 1 sayfa) iken en üst %1’lik dilimde dakikada 400 kelimedir.

   İnsanın görsel sisteminin bazı temel prensiplerini anlarsanız, aklınızda tutma oranlarını arttırırken okumadaki verimsizlikleri ortadan kaldırarak hızınızı da arttırabilirsiniz.

    Bu gönderideki alıştırmaları yapmak ve sonuçları görmek için ihtiyacınız olacak malzemeler: yatay olarak açılmış 200+ sayfalı bir kitap, bir kalem ve süre tutmak için kronometre olacaktır (Telefonunuzu kullanabilirsiniz). Bunu yaparken en önemlisi bir seferde 20 dakikalık pratik yapmalısınız.

İlk olarak okuma süreciyle ilgili çeşitli tanım ve ayrımları vereceğim:

A) Hızınızı arttırmak için her bir satırda durma sayınızı ve sürenizi en aza indirmeniz gerekir.

   Düz bir çizgi olarak okumak yerine duraksayarak okursunuz. Bu duraksamaların her birinin sonunda durma veya metnin anlık resmini çekme meydana gelir (okuma yüzeyinde 0.5 – 16 cm arası).  Eğitilmemiş kişilerde sabitlenmeler 1/4 – 1/2 saniye arasında sürer. Bunu göstermek için bir gözünüzü kapatın, parmak ucunuzu göz kapağınıza yerleştirin ve daha sonra diğer gözünüzle düz bir çizgiyi takip edin. Hareketleri ve durma aralıklarını hissedeceksiniz.

B) Hızınızı arttırmak için tekrarları ve geriye dönmeyi ortadan kaldırmalısınız.
Eğitilmemiş kişiler, okuma sürelerinin %30’unda tekrarlar ve geriye dönmeler yaparlar.

C) Yatay çevresel görsel alanınızı arttırmak ve her bir bakışta gördüğünüz kelime sayısını arttırmak için blok görmelisiniz.

Eğitilmemiş kişiler okuma boyunca yatay çevresel görme alanı yerine merkezi odağı kullanırlar, bu da durma başına kelimelerin neredeyse %50’sinin anlaşılmamasını sağlar.

Protokol

1) Tekniği öğreneceksiniz,

2) Koşullandırmayla teknikleri uygulamayı öğreneceksiniz

3) Anlayarak okumak için kendinizi test etmeyi öğreneceksiniz.

Bunların hepsi birbirinden ayrıdır ve sıralı olarak uygulamak da onları ayrı tutmaktadır. Örneğin hızla ilgili göz geliştirme egzersizlerini uygularken anlama konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Yapılacak sıralaması: teknik, hız tekniği, anlama testi şeklindedir.

Genel kural olarak son hedef okuma hızınızın 3x katında pratik yapmalısınız. Böylelikle eğer mevcut hızınız dakikada 300 kelimeyse ve hedefiniz dakikada 900 kelimeyse, dakikada 1.800 kelime veya dakikada 6 sayfa (sayfa başına 10 saniye) şeklinde çalışmanız gerekmektedir.

Daha Hızlı Nasıl Okuyabilirsiniz? Bu temel eğitimde iki ana tekniği ele alacağız:

1) Takip ediciler ve Hız ayarlayıcıları (aşağıda A ve B’ye bakınız)
2) Algısal artım (C’ye bakınız)

İlk olarak ana çizgi belirleyin

Mevcut okuma hızınızı belirlemek için egzersiz kitabınızı alın (masaya yatay olarak konumlandırılmalıdır) ve 5 satırdaki kelime sayısını sayın. Kelime sayısını 5’e bölün ve ortalama satır başına kelime sayısını elde edin.

Örnek: 62 kelime/5 satır = 12,4, bunu satır başına 12 kelimeye yuvarlayabilirsiniz.

Daha sonra 5 sayfadaki satır sayısını sayın ve bunu 5’e bölerek sayfa başına ortalama kelime sayısını bulun. Bu ortalamayı satır başına kelime sayısıyla çarpın ve sayfa başına ortalama kelime sayısını elde edin.

Örnek: 154 satır/5 sayfa = 30,8, sayfa başına 31 satıra yuvarlanarak x satır başına 12 kelime = 372 kelime/sayfa

İlk satırı işaretleyin ve kronometreyi kullanarak 1 dakika boyunca okuyun. Normalden daha hızlı okumayın ve anlamaya çalışın. Tam bir dakika sonra, ortalama satır başına kelime sayısıyla satır sayısını çarpın ve mevcut dakika başına kelime hızınızı belirleyin.

İkinci olarak Kelime Boşlukları ve Hızınızın Ayarı

Geri dönme, tekrar etme ve durma sürelerini uzun tutma hızlanmanızı azaltabilir. Takip edicinin önemini göstermek adına – yukarıdaki ana hat hesaplamasını yaparken kelimeleri veya satırları saymak için kalem veya parmak kullandınız mı? Eğer kullandıysanız amacınız durmaların etkili ve doğru olmasını sağlamak adına görsel yardım sağlamaktır. Bu durum verimsizlikleri ortadan kaldırarak okuma hızını koşullandırmakla yakından ilişkilidir.

Makalenin amacı doğrultusunda takip ederken kalem kullanabiliriz. Kullandığınız kalemi elinizde tutarak, her bir satırın altını çizin ve gözünüzü kalemin ucuna sabitleyin. Bu sadece takip etmek için değil aynı zamanda hızınızı sabit tutmak ve duraklama sürelerini azaltmak için hız ayarlayıcı görevi de görecektir. Kalemi yazar gibi de tutabilirsiniz ama genellikle sayfaya düz olacak şekilde tutmanız önerilmektedir.

1) Teknik (2 dakika):

Kalemi işaretleyici ve hız ayarlayıcı olarak kullanmaya çalışın. Her bir satırın altını çizerek kalemin ucuna odaklanın. ANLAMAYA ÇALIŞMAYIN. Her satırda en fazla 1 saniye durun ve hızını her sayfada arttırın. Okuyun ama asla 1 saniyeden fazla üzerinde durmayın.

2) Hız (3 dakika):

Tekniği tekrarlayın ve her satırda 1/2 saniyeden fazla durmayın. Bazı kişiler hiç bir şey anlamayacaktır. Bu beklenen bir durumdur. Hız ve tekniği koruyun. Algılama reflekslerinizi koşullandırıyorsunuz ve bu, sisteminizin uyum sağlaması için tasarlanmış hız egzersizidir. Hızınızı azaltmayın. 3 dakika boyunca saniyede 1/2 satır okuyun. Kaleme odaklanın ve hızla beraber tekniğe konsantre olun. Egzersize odaklanın.

Üçüncü Olarak Algısal Artış

Eğer bilgisayar ekranının ortasına odaklanırsanız, ekranın kenarlarındakini hala algılayabilirsiniz. Çevresel görüşü daha etkin olarak kullanmak için pratik yapmak, okuma hızını %300 arttırabilir. Eğitimsiz kişiler çevresel alanlarının 1/2’sini kullanarak ilk kelimeden son kelimeye doğru hareket ederken vakitlerinin %25-50’sini içerik olmayan kenarlarda geçirirler.

Bunu göstermek için aşağıdaki örnek satırı ele alalım: “Bir zamanlar öğrenciler günde dört saat okumaktan hoşlanıyormuş.” Eğer “zaman” ile başlayıp “dört” ile bitirirseniz 8 kelimenin 4’ünü ortadan kaldırarak okuma hızınızı iki katına çıkabilirsiniz. Bu kavramı uygulamak oldukça kolaydır ve çalıştığınız izleme ve hız ayarlama ile kolaylıkla birleştirilebilir.

1) Teknik (1 dakika):

Saniyede bir satır, sabit hızınızı koruyacak şekilde kalemi izleme ve hız ayarlama için kullanın. Her satırın ilk kelimesinden 1 sonraki kelimeyle başlayın ve son kelimeden 1 önce gelenle bitirin.

ANLAMAYA ÇALIŞMAYIN Her satırda en fazla 1 saniye durun ve hızınızı her sayfada arttırın. Okuyun ama asla 1 saniyeden fazla üzerinde durmayın.

2) Teknik (1 dakika):

Saniyede bir satır sabit hızını koruyacak şekilde kalemi izleme ve hız ayarlama için kullanın. Her satırın ilk kelimesinden 2 sonraki kelimeyle başlayın ve son kelimeden 2 önce gelenle bitirin.

3) Hız (3 dakika):

Her satırın ilk kelimesinden 3 sonraki kelimeyle başlayın ve son kelimeden 3 önce gelenle bitirin. Tekniği tekrarlayın ve her satırda 1/2 saniyeden fazla durmayın.

Bazı kişiler hiç bir şey anlamayacaktır. Bu beklenen bir durumdur. Hız ve tekniği koruyun. Algılama reflekslerinizi koşullandırıyorsunuz ve bu, sisteminizin uyum sağlaması için tasarlanmış hız egzersizidir. Hızınızı azaltmayın. 3 dakika boyunca saniyede 1/2 satır okuyun. Kaleme odaklanın ve hızla beraber tekniğe konsantre olun. Egzersize odaklanın.

Dördününcü olarak yeni dakika başına kelime okuma hızınızı hesaplayın.

İlk satırı işaretleyin ve kronometreyi kullanarak 1 dakika boyunca okuyun. Normalden daha hızlı okuyun ve anlamaya çalışın. Ortalama satır başına kelime sayısıyla satır sayısını çarpın ve mevcut dakika başına kelime hızınızı belirleyin.

İnsanların algılarını hızlandırabilecek yöntemlerden bazılarını tamamladığınız için tebrikler.

Son öneriler: Çalışma için kullanılacaksa bir tane ödevi okumak için ayrılacak zamanda 3 taneyi okumak yerine, aynı 3 ödevi tekrarlı olarak okuyarak hatırlama oranınızı geliştirin.

İyi denemeler.


Ücretsiz Okuma Hızını Ölçelim
Dökümanı Hemen İndir Ve Okuma Hızını Öğrenelim!